مفهوم MAC Address

کامپیوترهای موجود در شبکه به منظور ایجاد ارتباط با هر کامپیوتر دیگر ،می بایست شناسائی و دارای یک آدرس منحصربفرد باشد . قطعا” تاکنون با آدرس هایIP و یا MAC ( اقتباس شده از کلمات Media Access Control ) برخورد داشته اید و شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که اولا” ضرورت وجود دو  نوع آدرس چیست و ثانیا” جایگاه اسفاده از آنان چیست ؟

مک آدرس (MAC Address )، یک آدرس فیزیکی ۴۸ بیتی است در حالی که آدرس های IP ، به منزله  آدرس های منطقی می باشند. آدرس های منطقی شما را ملزم می نمایند که به منظور پیکربندی کامپیوتر و کارت شبکه ، درایورها و یا پروتکل های خاصی را در حافظه مستقر نمائید. این وضعیت در رابطه با  MAC Address صدق نمیکند و اینگونه آدرس ها نیازمند درایور های خاصی نیستند ، چون آدرس های فوق درون تراشه کارت شبکه قرار می گیرند.

 

 

چرا از MAC Address استفاده کنیم؟

همه کامپیوترهای موجود در شبکه ، می بایست با استفاده از روش هائی خاص شناسائی گردند . برای شناسائی یک کامپیوتر موجود در شبکه ،  صرف داشتن یک آدرس IP به تنهائی کفایتنمیکند. حتما” علاقه مندید که علت این موضوع را بدانید . بدین منظور، لازم است نگاهی به مدل معروف  Open Systems Interconnect) OSI ) و لایه های آن داشته باشیم :

 

مدل OSI

Network Layer

لایه سوم

آدرس IP در این لایه قرار دارد

DataLink Layer

لایه دوم

آدرس MAC در این لایه قرار دارد

Physical Layer

لایه اول

شبکه فیزیکی

 

همانطور که مشاهده میکنید ،  MAC Address در لایه DataLink ( لایه دوم مدل OSI ) قرار دارد  و این لایه مسئولیت بررسی این موضوع را دارد که داده متعلق به کدامیک از کامپیوترهای موجود در شبکه است . زمانی که یک بسته اطلاعاتی ( Packet ) به لایه Datalink می رسد ( از طریق لایه اول ) ، وی آن را در اختیار لایه بالائی خود ( لایه سوم ) قرار خواهد داد . پس ما نیازمند استفاده از روش خاصی به منظور شناسائی یک کامپیوتر قبل از لایه سوم هستیم .MAC Address ، در پاسخ به نیاز ما در نظر گرفته شده و با قرار گرفتن در لایه دوم ، وظیفه شناسائی کامپیوتر قبل از لایه سوم را بر عهده دارد. تمامی deviceهای موجود بر روی یک شبکه ، اقدام به بررسی بسته های اطلاعاتی نموده تا مشخص گردد که آیا  MAC Address موجود در بخش “آدرس مقصد ” بسته اطلاعاتی ارسالی با آدرس آنها همخوانی دارد؟  ( لایه اول ) قادر به شناخت سیگنال های الکتریکی موجود بر روی شبکه است و فریم هائی را تولید میکند که در اختیار لایه Datalink ، قرار داده می شود  . در صورت مطابقت MAC Address موجود در بخش “آدرس مقصد ” بسته اطلاعاتی ارسالی باMAC Address یکی از کامپیوترهای موجود در شبکه ، کامپیوتر مورد نظر آن را دریافت و با ارسال آن به لایه سوم ، آدرس شبکه ای بسته اطلاعاتی ( IP ) بررسی تا این اطمینان حاصل گردد که آدرس فوق با آدرس شبکه ای که  کامپیوتر مورد نظر با آن پیکربندی شده است بدرستی مطابقت می نماید .

ساختار  اصلی MAC Address
مک آدرس MAC Address بر روی هر کارت شبکه همواره دارای طولی مشابه و یکسان می باشند . ( شش بایت و یا ۴۸ بیت ) . در صورت بررسی  MAC Address یک کامپیوتر که بر روی آن کارت شبکه نصب شده است ، آن را با فرمت مبنای شانزده ( Hex ) ، مشاهده خواهید دید . مثلا” MAC Address کارت شبکه موجود بر روی یک کامپیوتر می تواند به صورت زیر باشد :

مشاهده MAC Address

استفاده از دستور IPconfig/all و  مشاهده بخش Physical address :

۰۰ ۵۰ BA ۷۹ DB ۶A
تعریف شده توسط IEEE با توجه به RFC 1700 تعریف شده توسط تولید کننده

زمانی که یک تولید کننده نظیر اینتل ، کارت ها ی شبکه خود را تولید می نماید ، آنان هر آدرس دلخواهی را نمی توانند برای MAC Address در نظر بگیرند . در صورتی که تمامی تولید کنندگان کارت های شبکه بخواهند بدون وجود یک ضابطه خاص ، اقدام به تعریف آدرس های فوق نمایند ، قطعا” امکان تعارض بین آدرس های فوق بوجود خواهد آمد . ( عدم تشخیص تولید کننده کارت و وجود دو کارت شبکه از دو تولید کننده متفاوت با آدرس های یکسان ).حتما” این سوال برای شما مطرح می گردد که  MAC Address توسط چه افراد و یا سازمان هائی و به چه صورت به کارت های شبکه نسبت داده می شود ؟  به منظور برخورد با مشکلات فوق ، گروه IEEE ،  هر MAC Address را به دو بخش مساوی تقسیم که از اولین بخش آن به منظور شناسائی تولید کننده کارت و دومین بخش به تولید کنندگان اختصاص داده شده تا آنان یک شماره سریال را در آن درج نمایند .
کد تولید کنندگان بر اساس RFC-1700 به آنان نسبت داده می شود . در صورت مشاهده RFC فوق حتما” متوجه خواهید شد که برخی از تولید کنندگان دارای بیش از یک کد می باشند .علت این امر به حجم گسترده محصولات تولیدی آنان برمی گردد .
با این که MAC Address در حافظه کارت شبکه ثبت می گردد ، برخی از تولید کنندگان به شما این اجازه را خواهند داد که با دریافت و استفاده از یک برنامه خاص ، بتوانید بخش دوم  MAC Address کارت شبکه خود را تغییر دهید( شماره سریال کارت شبکه )  . علت این موضوع به استفاده مجدد از سریال های استفاده شده در سایر محصولات تولید شده توسط آنان برمی گردد ( تجاوز از محدود مورد نظر ) .
در حال حاضر احتمال این که شما دو کارت شبکه را خریداری نمائید که دارای MAC Address یکسانی باشند، بسیار ضعیف و شاید هم غیرممکن باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
5/5 - (2 امتیاز)