امروزه وابستگی شرکت های خصوصی و دولتی به وجود کامپیوتر در فعالیت های روز مره باعث بروز گسترش  استفاده شبکه های کامپیوتری شده است. در واقع مدیران ارشد سازمان ها و شرکت ها را می توانند با ا به شکل راحت تری به بررسی لحظه ای وضعیت سخت افزاری و نرم افزاری و ارتباطی بین شبکه ای بپردازند. لذا، لزوم استفاده از شبکه های کامپیوتری و پشتیبانی سخت افزاری، مشاوره انفورماتیک روز به روز افزایش می یابد. یکی از مهم ترین بخش ها برای داشتن یک شبکه کامپیوتری قوی، پشتیبانی شبکه است که باید توسط افراد متخصص انجام شود.

شبکه های کامپیوتری علاوه بر اینکه در ارتباطات اطلاعاتی و داده ای میتوانند نقش بسیار با اهمیتی ایفا کنند، جهت برقراری ارتباطاتی همچون Video و Voice نیز میتواند بسیار مفید و با اهمیت باشند و مورد استفاده قرار گیرند.

اما نکته بسیار با اهمیت که در اینجا مطرح می باشد، با وجود وابستگی روز به روز بیشتر تمامی سازمان ها شرکت ها به شبکه های کامپیوتری ، چه کاری باید انجام داد تا این وابستگی به صورت مستمر و متداوم در حال کار و فعالیت باشد و خللی در امور سیستم های کامپیوتری بوجود نیارد، در اینجا لزوم و وجد یک پشتیبان شبکه و مدیریت شبکه در تمامی این شرکت ها و سازمان ها امری لازم و ضروری جهت تامین تمامی موارد فوق می باشد.تیم پشتیبانی شامل کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف پشتیبانی سخت افزار ، پشتیبانی نرم افزار امنیت اطلاعات بوده و امور مربوط به مدیریت و پشتیبانی شبکه را انجام میدهند . خدماتی که  کوشا شبکه در سازمان ها انجام میدهد، با توجه به وسعت سازمان و تجهیزات و سرورهای مورد استفاده متفاوت می باشد.

پشتیبانی و نگهداری شبکه

تیم پشتیبانی شامل کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف پشتیبانی سخت افزار ، پشتیبانی نرم افزار امنیت اطلاعات بوده و امور مربوط به مدیریت و پشتیبانی شبکه را انجام میدهند . خدماتی که  کوشا شبکه در سازمانها انجام میدهد با توجه به وسعت سازمان و تجهیزات و سرورهای مورد استفاده متفاوت می باشد.

پشتیبانی و نگهداری شبکه

پشتیبانی از شبکه در راستای حفظ و نگهداری شبکه صورت می گیرد، تمامی مشکلات و نواقص شبکه با پشتیبانی از شبکه ها توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی، رفع می شوند.این مشکلات می توانند در بخش سخت افزاری یا در بخش نرم افزاری باشند. امروزه با پیشرفت و گسترش فناوری های شبکه های کامپیوتری نیاز به محافظت از سیستم ها و تجهیزات شبکه های کامپیوتری برای هر سازمان یا شرکت و نهادی بسیار ضروری است.

این مشکلات می تواند در بخش سخت افزاری یا در بخش نرم افزاری باشد. امروزه با پیشرفت و گسترش فناوری های شبکه های کامپیوتری نیاز به محافظت از سیستم ها و تجهیزات شبکه های کامپیوتری برای هر سازمان یا شرکت و نهادی بسیار ضروری است.

با توجه به عدم امکان محافظت اصولی و درست از شبکه ها از سوی خود سازمان ها و شرکت ها، این خدمات به شرکت های پشتیبانی شبکه ها واگذار می شود. این شرکت ها با انعقاد قراردادهای بلندمدت و کوتاه مدت با سازمان ها، بسیاری از مشکلات سیستم را رفع و اقدامات لازم در راستای حفظ و نگهداری شبکه را انجام می دهند.

این شرکت ها با انعقاد قراردادهای بلندمدت و کوتاه مدت با سازمان ها، بسیاری از مشکلات سیستم را رفع و اقدامات لازم در راستای حفظ و نگهداری شبکه را انجام می دهند.

هدف از پشتیبانی ونگهداری شبکه

هدف از پشتیبانی ونگهداری شبکه چیست ؟

هدف از پشتیبانی و نگهداری شبکه حفظ و مراقبت از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه است. تمامی تجهیزات کامپیوترها، سرورها، سوئیچ، مودم، روتر، کابل ها، رک ، پچ پنل، کیستون ها و … نظارت و کنترل می شوند.

این اقدامات از اصلی ترین خدمات پشتیبانی می باشد و با مستندسازی و تهیه نقشه از تجهیزات و مکتوب کردن اطلاعات و داده ها، بسیاری از مشکلات و مسائل شبکه های سازمان ها رفع می کنند.

دارا بودن اطلاعات شبکه به صورت سند مکتوب، مدیران و صاحبان کسب و کار را برای سازماندهی و استفاده بهینه از شبکه یاری می کند و منابع و سرمایه سازمان را حفظ می نماید.

اهمیت پشتیبانی و نگهداری شبکه در چیست ؟

پشتیبانی شبکه خدماتی هدفمند در زمینه مراقبت و نگهداری شبکه است. شبکه های کامپیوتری به علت دارا بودن اطلاعات و داده های مهم و اساسی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

تمامی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه باید به صورت دوره ای توسط شرکت های حرفه ای، مانند تیم پشتیبانی کوشا شبکه اریکه، بررسی و رفع ایراد و به روزرسانی شوند.در صورت اختلال و قطعی ارتباط بین سازمان ها و کارمندان آن ها و خرابی تجهیزات و سیستم های شبکه، شبکه کاملاً دچار اختلال می شود و هزینه و خسارت جبران ناپذیری به کارفرمایان وارد می شود.

در صورت اختلال و قطعی ارتباط بین سازمان ها و کارمندان آنها و خرابی تجهیزات و سیستم های شبکه، شبکه کاملاً دچار اختلال می شود و هزینه و خسارت جبران ناپذیری به کارفرمایان وارد می شود.

بنابراین بهتر است با اختصاص هزینه کمی برای پشتیبانی و نگهداری شبکه از وارد شدن هزینه های بزرگتر به سازمان ها جلوگیری شود.

خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه

خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه شامل چه مواردی می شود ؟

 • رفع اساسی کلیه ایرادات و مشکلات شبکه .
 • بررسی و نظارت تجهیزات و سیستم ها برای جلوگیری از بروز مشکلات در آینده.
 • برقراری امنیت شبکه شامل نصب فایروال ها و آنتی ویروس ها و… سایر تجهیزات و نرم افزارهای امنیتی شبکه.
 • آپدیت و به روز رسانی  تمامی نرم افزارها و آنتی ویروس ها وسرویس های شبکه.
 • تست سرعت شبکه و تست قطعات سخت افزاری شبکه.
 • ارائه خدمات پهنای باند و اینترنت و تنظیم دسترسی کاربران به اینترنت.
 • امکان کنترل دسترسی به شبکه و اعمال محدودیت های لازم.
 • تهیه نسخه های پشتیبان و بکاپ گیری از اطلاعات و داده ها و اسناد و فایل ها.
 • ارائه گزارش درباره خدمات شبکه به مدیران به صورت دوره ای.
 • ارائه آموزش های نحوه استفاده و کار با شبکه برای کاربران.
 • برنامه ریزی برای ارتقای سیستم ها و نصب نرم افزارهای جدید.

ویژگی های یک پشتیبان شبکه چیست ؟

یک پشتیبان شبکه باید مهارت های فنی و تجربه های کارشناسانه لازم را برای ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه داشته باشد.

وجود یک پشتیبان متخصص و حرفه ای  سبب می شود تا شبکه به صورت اصولی و صحیح سازماندهی، حفظ و صیانت شود و از هدر رفتن سرمایه و منابع سازمان جلوگیری شود.

در صورت بروز هر گونه اختلال و مشکل در شبکه، متخصصان شبکه باید در سریعترین زمان ممکن به رفع ایرادات بپردازند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی و نگهداری شبکه باید شامل کارشناسان،متخصصان مسلط به دانش و علم تخصصی در این زمینه باشند.

شبکه های پشتیبانی باید به کلیه مفاد و تعهدات خود که در قرارداد با سازمان ها منعقد کرده است، عمل کند.

تیم خدماتی کوشا شبکه اریکه تمامی ویژگی های ذکر شده را دارا می باشد و تمامی خدمات پشتیبانی شامل طراحی ، نصب و راه اندازی شبکه ، ارائه خدمات امنیت شبکه ، بررسی و نظارت های دوره ای و سایر خدمات را در بالاترین سطح کیفی توسط کارشناسان زبده و حرفه ای، ارائه می نماید.

وظایف پشتیبانی شبکه چیست ؟

 • کلیه خدمات شبکه شامل خدمات تخصصی و فوق تخصصی
 • خدمات کابل کشی شبکه به صورت استاندارد
 • مانیتورینگ شبکه و دیده بانی ( Monitoring ) روزمره تجهیزات شبکه و سرورها
 • نصب و راه اندازی آنتی ویروس تحت شبکه
 • مجازی سازی شبکه
 • راه اندازی مرکز تماس ( Call Center) کاربران جهت اعلام مشکلات شبکه و سیستمها
 • پیگیری و رفع مشکلات شبکه جهت عملکرد صحیح سیستمها

پشتیبانی از شبکه چطور انجام می شود ؟

 • ثبت درخواستها و خدمات انجام شده در نرم افزار پشتیبانی شبکه جهت تجزیه و تحلیل وقایع در آینده
 • ایجاد راهکارهائی جهت پیشگیری از بروز خرابی های شبکه
 • پشتیبانی و نگهداری سیستم عامل های سرور
 • بررسی وضعیت امنیت کلی شبکه با هدف کاهش ریسک
 • ایجاد و یا محدود نموده دسترسی کاربران به منابع شبکه
 • اقدام فوری در مواقع بروز مشکلات امنیتی مانند حملات سایبری
 • برگزاری جلسات هفتگی و ماهیانه جهت ارزیابی وضعیت موجود و بررسی مشکلات بوجود آمده
 • طراحی و اجرای سیاستهای امنیتی در سازمان با هماهنگی مدیریت ارشد سازمان
 • ایجاد و مدیریت مرکز عملیات امنیت در بخش پشتیبانی شبکه
 • آموزش مداوم تیم پشتیبانی و ارائه اطلاعات لازم
 • آموزش کاربران شبکه با هدف کاهش مشکلات شبکه ای و امنیتی

پشتیبانی از شبکه چطور انجام می شود ؟

به طور کلی پشتیبانی به تمام  فعالیت هایی که در راستای حفظ  و نگهداری از شبکه انجام می شود، پشتیبانی شبکه گفته می شود. در حال حاضر و با توجه به الکترونیکی شدن تمام ارتباطات استفاده از سیستم های تحت شبکه در شرکت ها استفاده شده که این سیستم نیاز به حفظ و نگهداری دارند.

پشتیبانی شبکه شامل حفظ، نگهداری و از بین بردن مشکلاتی می شود که در سطح سخت‌ افزار شبکه مانند کامپیوترها، سرورها، تجهیزات تحت شبکهو غیره به وجود می آید و یا مشکلاتی که در سطح زیرساخت شبکه مانند کابل شبکه، ترانک شبکه، رک، پچ پنل، کیستون‌ها و یا در نرم‌افزار شبکه مانند سرویس‌های شبکه، نرم‌افزارهای کلاینت و سرور و همچنین سیستم‌ عامل رخ می دهد.

کار حفاظت و پشتیبانی از شبکه یک کار بسیار تخصصی می باشد. اکثر شرکت ها نیرویی برای انجام این کار را ندارند از این رو با شرکت هایی که در زمینه فعالیت دارند، قرارداد بسته تا این شرکت ها کار نگهداری از سایت را برعهده بگیرد.

هزینه پشتیبانی چقدر است ؟

پشتیبانی یک کار بسیار تخصصی می باشد که از عهده کارمندان شرکت خارج است. به همین دلیل هم باید توسط یک تیم تخصصی و ماهر قرار بگیرد و از این رو شرکت هایی این کار را از صفر تا صد به عهده می گیرند. این کار نیز نیاز به پرداخت هزینه دارد که این هزینه به عوامل  مختلفی بستگی دارد .

اگر به نظرتان پرداخت هزینه برای حفظ و نگهداری از شبکه کار بیهوده ای است، باید به این مسئله فکر کنید که شما هزینه زیادی را بابت سخت افزارها و ایجاد شبکه در شرکت خود هزینه پرداخت کرده اید. ممکن است به ناگهان و به دلیل عدم نگهداری از سیستم های شبکه خسارت هایی به نرم افزارهای موجود ،سخت افزارها و سیستم شبکه ای شما وارد شود و این مسئله خرج بسیاری را برای شما داشته باشد. از این رو حفظ شبکه برای شرکت ها بسیار لازم و ضروری می باشد.

از عواملی که می توانند در میزان هزینه پشتیبانی از سیستم شبکه ای موثر باشند عبارت اند از :

 • وسعت شبکه و تعداد سیستم های موجود در شبکه
 • سخت افزارها و نرم افزارهای موردنیاز برای ارائه خدمات پشتیبانی
 • نوع خدمات ارائه شده برای پشتیبانی و تعداد دفعات مراجعه پشتیبان
 • مدت زمان پشتیبانی
 • پیچیدگی موجود در سیستم شبکه