معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه

معیارهای انتخاب سیستم مانیتورینگ شبکه:سازمان ها و مدیران شبکه همواره با یک چالش جدی در انتخاب یک نرم افزار مانیتورینگ برای خدمات شبکه خود روبرو هستند. سامانه های مانیتورینگ به دلیل داشتن ویژگی های متعدد و متفاوت از یک طرف و همچنین نیازهای خاص یک سازمان یا شرکت مانند وسعت شبکه های سازمانی، تعدد نودهای شبکه، توسعه و مقیاس پذیری شبکه و سامانه های مستقر در آن و همچنین وجود شبکه های داخلی و خارجی و اتصال شبکه ها به اینترنت و وجود سرورهای مختلف از طرف دیگر باعث شده که متخصصین شبکه را برای تصمیم گیری به منظور انتخاب سامانه مانیتورینگ با سردرگمی مواجه کند. توجه به ویژگی ها و مشخصات سامانه های مانیتورینگ در تصمیم گیری بسیار مهم و حیاتی است چرا که یک سامانه مانیتورینگ حرفه ای و مناسب با پشتیبانی از فناوری های نوین، سیستم های مجازی سازی، انعطاف پذیری، توسعه پذیری و توزیع پذیری می تواند نقش بسیار مهمی را در عملکرد و فعالیت شبکه و سامانه های آن ایفا نماید. در این مقاله به فاکتورهای انتخاب یک سامانه مانیتورینگ، متناسب با راه اندازی شبکه سازمانی پرداخته می شود.

network monitorin

چه معیارهایی در انتخاب سیستم مانیتورینگ باید مورد توجه قرار گیرد؟

معیارهای انتخاب یک سامانه مانیتورینگ برای مدیران و متخصصین پشتیبانی شبکه می تواند متفاوت باشد و ممکن است معیارهایی برای یک متخصص در یک سازمان مهم باشد ولی برای متخصصی در سازمانی دیگر آن معیار در اولویت های بعدی قرار گیرد. در اینجا به ۸ عامل مهم برای انتخاب سامانه مانیتورینگ اشاره می شود.

آیا سامانه مانیتورینگ، محصولی مجتمع و یکپارچه است یا بایستی در کنار آن، چندین افزودنی نصب گردد؟
آیا سامانه مانیتورینگ به سادگی قابل پیکربندی است؟
آیا این سامانه تمامی عملکردهای موردنیاز سازمان را دارا است؟
آیا پیام های هشدار به صورت بلادرنگ به مدیر سیستم منتقل می شود؟
آیا یک نفر (متخصص شبکه) می تواند سیستم را مدیریت کند؟
آیا این سامانه به سخت افزارهای مخصوصی نیاز دارد؟
آیا خدمات پشتیبانی و نصب برای مشتریان توسط تولید کننده و نمایندگی های آن وجود دارد؟
آیا سامانه مانیتورینگ مقرون به صرفه است؟

شرکت های کوچک و متوسط همانند سازمان های بزرگ برای حفظ کسب و کار خود به زیرساخت های کارا و پایدار وابسته هستند. افزایش زمان فعال بودن از طریق مانیتورینگ و نقشه دستگاه های شبکه، همچنین مهیا کردن هشدارها برای خرابی های واقعی و بالقوه، یک ماموریت حیاتی و ضروری است. در بازار محصولات و خدمات امنیت فناوری اطلاعات و راه اندازی شبکه، راه حل ها و محصولات متنوعی برای انجام این عملکرد وجود دارد اما سازمان ها باید بهترین محصول را که با نیازمندی ها و شرایط شان مطابقت دارد را انتخاب نمایند. ۸ معیار و ملاحظه مطرح شده که در ادامه به تشریح هر یک از آنها پرداخته می شود، از نظر متخصصین فناوری اطلاعات جز معیارهای مهم هستند که به هنگام جستجو برای انتخاب نرم افزار مانیتورینگ باید مورد توجه قرار گیرند.

مجتمع و یکپارچه

یک راه حل جامع و رایگان باعث می شود تا تصمیم گیری برای خرید را راحتتر نموده و چالش های نصب را کاهش دهد و هزینه های سربار و اضافی ناشی از نصب افزودنی ها (add-on) را کاهش داده یا از آنها جلوگیری نماید. برخی از فروشندگان سامانه های مانیتورینگ خدمات شبکه یک محصول پایه را ارائه می دهند و متناظر با آن لیستی از ماژول های افزودنی را به مشتری عرضه می کنند تا به کاربر نهایی اجازه دهند تا قابلیت های سفارشی خود را ایجاد نماید که موجب پیچیدگی نصب و سردرگمی مدیر به هنگام پیکربندی گردد ولی در مقابل برخی فروشندگان محصولی یکپارچه و جامع را با تمامی ویژگی ها ارائه می دهند. متخصصین فناوری اطلاعات سازمان ها باید محصول یکپارچه را انتخاب نمایند تا اطمینان حاصل کنند که محصول مورد نظر می تواند آنچه نیاز دارند را در حال و آینده پشتیبانی نماید و از زحمت نصب افزودنی ها و هزینه های اضافی پیش بینی نشده جلوگیری نماید.

قابلیت پیکربندی

وقتی که نرم افزار مانیتورینگ نصب می شود، متخصص IT باید از دستگاه هایی که مانیتور می شوند و تحت نظارت هستند، نقشه ای تهیه نماید. بدین منظور وجود یک واسط گرافیکی کاربر پسند که نیاز به ویرایش فایل های متنی نداشته باشد، بسیار کاربردی است.

اطمینان از اینکه محصولی که مدیر شبکه انتخاب کرده است، از مکانیزم کشف خودکار (auto-discovery) قدرتمند برخوردار است و می تواند به سرعت و دقیق به پویش پشتیبانی شبکه پرداخته و همه سخت افزارهای متصل را پیدا کرده و نرم افزارهای مورد نیاز را مانیتور کند، ضروری است. گاهی اوقات کارهای دستی نیز باید انجام شود اما برای شناسایی تجهیزات متصل اصلی نباید زمان زیادی صرف شود.

پشتیبانی از کارکردهای مختلف

اطلاعات عمومی در مورد زمان فعال بودن، از دست دادن بسته، زمان پاسخ و نرخ خطا به طور گسترده ای در بسیاری از راه حل های کنونی وجود دارد. اگر سازمانی در مورد اتلاف پهنای باند به شدت نگران است، باید از سامانه ای استفاده نماید که قابلیت تحلیل اطلاعات جریان پکت ها را (مانند NetFlow و sFlow) دارا باشد. انعطاف پذیری برای مانیتور کردن هر سخت افزار، نرم افزار یا ترافیکی مهم است.

بسیاری از شبکه های بزرگ از لحاظ فیزیکی در ساختمان ها و مکان های مختلف و حتی شهرها و کشورها پراکنده هستند، لذا سامانه مانیتورینگ باید قادر باشد که از توزیع شدگی و گستردگی این راه اندازی شبکه ها و مدیریت واحد و متمرکز پشتیبانی نماید. مدیر خدمات شبکه می خواهد در یک نگاه اجمالی وضعیت شبکه را با بررسی نقشه شبکه و مانیتورینگ آن