تکنولوژی Power Line چیست؟

دستگاه پاورلاین (Powerline) محصول نوپایی است که امکان اتصال کامپیوترهای یک ساختمان را بدون نیاز به کابل‌کشی شبکه و با استفاده از سیم‌کشی برق ساختمان فراهم می‌سازد.مزیت استفاده از پاورلاین امکان ایجاد شبکه‌ی کامپیوتری در ساختمان‌هایی است که عملیات کابل‌کشی در آن دشوار است یا دسترسی به تمام مکان‌های ساختمان ممکن نیست. این دستگاه به پریز برق معمولی متصل شده و امکان اتصال سیستم‌ها به یکدیگر را از طریق درگاه اترنت یا دسترسی بی‌سیم فراهم می‌سازد.

 

سرعت انتقال درگاه اترنت پاورلاین عموماً ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌باشد. البته دستیابی به اتصال گیگابیت غیرممکن نخواهد بود. فعلاً پاورلاین‌هایی وجود دارد که امکان اتصال با سرعت ۵۰۰ مگابیت در ثانیه را از طریق درگاه اترنت فراهم می‌سازد و برای انتقال چندتایی ویدیوهای HD و بازی‌های تحت خدمات شبکه مناسب است. دسته‌ای از پاورلاین‌ها مجهز به تکنولوژی بی‌سیم (تا سرعت ۳۰۰ مگابیت در ثانیه) بوده و امکان ارتباط با تمامی دستگاه‌های استاندارد ۸۰۲٫۱۱ را دارند.از دیگر امکانات پاورلاین‌ها، قابلیت رمزگذاری بر روی اطلاعات و حالت Power Save است که موجب کاهش مصرف انرژی (تا ۷۵ درصد) در زمان‌های بیکاری دستگاه می‌گردد. دستگاه‌های پاورلاین می‌توانند تا طول ۳۰۰ متر از راه اندازی شبکه‌ی برق ساختمان را به پشتیبانی شبکه‌ی کامپیوتری متصل کنند. از تکنولوژی پاورلاین می‌توان برای به اشتراک‌گذاری اینترنت در ساختمان، به اشتراک‌گذاری محتویات دیجیتال برای دستگاههای مالتی‌مدیا، اتصال پلی‌استیشن برای بازی‌های چند نفره، ارتباط دوربین‌های مداربسته، تلفن‌های تحت شبکه، اشتراک پرینتر، اتصال سوییچ و روتر و پیاده‌سازی شبکه‌های پیشرفته استفاده نمود.

(BPL) Broadband Power Line:

همانطور که میدانید خطوط برق شهری دارای ولتاژ ۲۲۰ و فرکانس ۵۰ هرتز میباشد و ما صرفا همین استفاده را از خطوط برق میکنیم ، در حالی که ظرفیت یک زوج کابل مسی می تواند بسیار گسترده تر از این باشد . حال فرض کنیم که ما بیاییم یک فرستنده و گیرنده ای بسازیم که در فرکانسی به غیر از ۵۰ هرتز کار کند مثلا در فرکانس ۲ مگا هرتز٫ قطعا فرکانس ۲ مگاهرتز ما هیچ تداخلی با فرکانس ۵۰ هرتز انتقال برق ۲۲۰ ولت ما نخواهد داشت و بالعکس و این به مفهوم آن است که ما استفاده محدود از یک زوج سیم برق را گسترش داده ایم. حال کاری که باید بکنیم این است که دیتا را که به صورت مجموعه ای از اعداد صفر و یک میباشد برروی این فرکانس جدیدی که ساخته ایم ارسال کنیم. عمل انتقال اطلاعات بر روی خطوط برق را دستگاههای پاورلاین انجام میدهند عمدتا در فرکانس حدودا ۲ تا ۳۴ مگاهرتز انجام میدهند.

سایر ویژگیهای پاور لاین:

  • نصب آسان و کاملا بی نیاز از پیکر بندی و تنظیمات پیچیده .
  • بر خورداری از قابلیت Auto MDI/MDIxو پشتیبانی از کابلهای Cross و Straight
  • مستقل از سیستم عامل ، بی نیاز از رایانه برای راه اندازی .
  • برخورداری از پروتکل رمز نگاری AES- 128 bit برای تضمین عدم امکان نفوذ به امنیت شبکه و یا سرقت اطلاعات .
  • ارسال اطلاعات تا فاصله ۲۰۰ متری بصورت نقطه به نقطه (Point to Point)
  • عدم نیاز به کابل کشی و داکت کشی مجزا بدلیل استفاده از کابلهای برق موجود در ساختمان.
  • بی نیاز از سوراخ کاری دیوارهای منزل و یا دفتر کار.
  • سرعت بالای شبکه تا ۲۰۰ Mbps
  • عدم نیاز به هرگونه سخت افزار جانبی مانند هاب ، سویچ ویا روتر
  • امکان استفاده از تمامی پریزهای برق موجود در محیط اطراف شما.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
3/5 - (2 امتیاز)