بررسی راه اندازی یک اتاق سرور

بررسی راه اندازی یک اتاق سرور:هر سازمان و موسسه ای یک روز ناگزیر است که مکانی بنام اتاق سرور برای خود ایجاد کند. اگرچه شرکتها و پیمانکاران زیادی هستند که تمام مراحل اجراء یک اتاق سرور را انجام داده و همه چیز را حاضر و آماده تحویل میدهند ولی داشتن کمی اطلاعات در خصوص راه اندازی اتاق سرور برای هر فرد دست اندرکاری لازم است . متن ذیل و چند متن دیگر در این سایت ، براساس جستجو در اینترنت بدست آمده  و سپس ترجمه گردیده است. این چند متن به دلیل سادگی و توضیحات خوب انتخاب گردیده . این ترجمه بصورت ازاد انجام شده و برخی بخشها که در متن اصلی انگلیسی وجود دارد حذف گردیده است .

مقدمات

بررسی راه اندازی یک اتاق سرور تعداد کمی از مدیران سیستم های رایانه متوجه اهمیت برنامه ریزی قبلی برای راه اندازی یک اتاق سرور هستند .من و شما هم همینطور هستیم غافل از اینکه داشتن برنامه ریزی برای آینده  حجم زیادی از وقت ، پول و مشکلات آینده شما را کاهش خواهد داد …

درمورد فضای مورد نیازتان فکر کنید :
ظاهرا ساده به نظر میرسد ، اما براساس  تجربه شخصی ، یاد گرفته ام به مدیران یادآوری کنم طرح هایشان باید احتیاجاتشان را پوشش دهد! در حال حاضر چه چیزی نیاز دارید و در آینده چه چیزی نیاز خواهید داشت ؟
ممکن است در حال حاضر ، همه تجهیزات شما در گنجه ۱۲*۱۴   جای بگیرد ، اما در پنج سال آینده چقدر فضا نیاز خواهید داشت ؟ اگرچه اطلاع از اینکه چقدر فضا در آینده نیاز خواهید داشت امکانپذیر و تاثیر گذار در بودجه میباشد (بررسی راه اندازی یک اتاق سرور)، اما برنامه ریزی قبلی برای این مساله  امکانات بیشتری را در این خصوص در اختیار شما قرار میدهد. هنگامی تحقیقات شما در مورد میزان فضای مورد نیاز به نتیجه رسید ، زمان آن فرا میرسد که مافوق های خود را متقاعد کنید که برآوردهای شما صحیح و عملی است:

اول: شما باید به مافوق های خود نشان دهید که در حال حاضر چندنفر پرسنل و چه مقدر تجهیزات باید درآن فضا جای داده شود.

دوم :باید به آنها بگویید که طبق برآوردهای شما،شرایط در ۵ یا ۱۰ سال آینده چگونه خواهد بود. اعلام کنید که توسعه در آینده چه میزان هزینه خواهد داشت ،ده سال دیگر هزینه تاسیسات و تجهیزات قطعا افزایش خواهد داشت .(بررسی راه اندازی یک اتاق سرور) به آنها یادآوری کنید که اگر مجبور شوید تجهیزاتی را به هر مکان دیگری منتقل کنید مجبور خواهید شد کابل کشی نیز انجام دهید. نکته کلیدی که باید روشن کنید این است که با انجام این عملیات در حال حاضر شما در بودجه موسسه صرفه جویی خواهید نمود .اگر بتوانید این اطلاعات را به همراه نمودار و یا سایر اطلاعات دیگر نمایش دهید قطعا موفق خواهید شد.

مکان مناسبی پیدا کنید :
یکی از مهم ترین مراحل طراحی یک اتاق سرور پیدا کردن محل مناسب است .اجازه دهید این نکته را با یک مثال منفی نشان روشن کنم : من برای یک شرکت است که در یک ساختمان سه طبقه واقع شده بود کار میکردم. بر روی پشت بام این ساختمان یک اتاق کوچکتر قرارداشت که دارای تهویه مطبوع بود و ایمن سازی نیز شده بود. مدیر خدمات کامپیوتر بطور ناگهانی تصمیم گرفت که تا محل کارش را به همان اتاق بالای پشت بام منتقل کند تا بدون مزاحمت به کارهایش برسد. ظاهرا ایده خوبی بود  اما همانطور که او هم به سرعت متوجه شد ، ایده جالبی نبود! هربار که فردی تماس میگرفت او مجبور بود برای دسترسی به مههترین منابع مورد نیازش وقت زیادی را برای رفت آمد هدر بدهد :کلاینتهای شبکه اش!  هزینه های کابل کشی بسیار بالا است.  شما با انتخاب یک محل مرکزی در ساختمان میتوانید از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید.بهترین مکان در طبقه اول و در کنار دفتر مدیریت است ، به این دلیل که قاعدتا شما با مدیران بیش از هر فرد دیگری در تماس و ارتباط هستید.بخاطر داشته باشید که هرقدر سریعتر به نیازهای مشتریانتان پاسخ بدهید ، شناخته شده تر خواهید شد!
با استفاده از یک مکان مرکزی ، وقت کمتری را در رفت و آمد برای ارائه سرویس تلف خواهید نمود . همچنین اگر در یک مکان مرکزی قرار بگیرید ، صرفه جویی زیادی در هزینه های کابل کشی انجام خواهید داد .شما کابل های کوتاهتری استفاده خواهید نمود ، نیاز به نگهداری کمتری خواهید داشت (بررسی راه اندازی یک اتاق سرور)، به سخت افزارهای کمتری ( ازقبیل روتر) نیاز خواهید داشت و نگران نقشه کشی های کمتری خواهید بود.

اجازه دهید ظاهر را فراموش نکنیم ، یا. امروزه ، هنوز بخش کامپیوتر یکی از مهم ترین بخش های هر کسب و کار است. شما علاقه خواهید داشت که نشان بدهید مرکز همه چیز هستید . اگر از دیگران جدا شده باشید ، دیگران ممکن است ندانند که چگونه با شما تماس بگیرند و ممکن است تلاش کنند که مشکلاتشان را شخصا رفع کنند.در بدترین شایط ممکن است آنها تصمیم بگیرند که از مشکلات صرفنظر کنند و به هر طریق ممکن کارشان را انجام بدهند.این معمولا باعث مشکلات بزرگتری میشود.(بررسی راه اندازی یک اتاق سرور)

در اتاق سرور محدودیت ایجاد کنید :
برخی از مدیران سیستم ترجیح میدهند که اتاق سرور را ایزوله کنند تا کسی به کامپیوترها دسترسی نداشته باشد.   به دلایلی کارمندان علاقه دارند که در اتاق سرور جمع شوند ،بررسی راه اندازی یک اتاق سرور بعضی مواقع کارمندان احساس راحتی بیشتری میکند اگر بتوانند مشکلات را شخصا با شما درمیان بگذارند ، بعضی مواقع آنها فقط برای یک گپ کوتاه به آنجا می آیند. بهترین راه برای این مساله محدودنمودن دسترسی به اتاق سرور برای کارمندان ، بجز کارمندان بخش IT میباشد. میتوانید دسترسی به اتاق کامپیوترها را بوسیله سیستمهای دسترسی با کارت و یا دستگاههای رمزی محدود کنید.در عین حال میتوانید تماس خود با سایرین را بوسیله راه اندازی یک سیستم ایمیل حفظ کنید.به این ترتیب سایرین میتوانند مشکلات خودرا به شما از طریق ایمیل اعلام کنند.

کنترل محیط اتاق سرور :
اتاق که در آن  تجهیزات کامپیوتری خودرا نگهداری میکنید باید الکتریسته ساکن، اختلالات مغناطیسی و  نویزهای برقی حاصل از ترانسفورماتور و چراغ های فلورسنت باشد. شما باید یک پد استاتیک در نزدیکی در ورودی اتاق قرار دهید.بررسی راه اندازی یک اتاق سرور کارمندان  باید یادبگیرند که چگونه از این پد استفاده  کنند. . به دلایل روشن ، اتاق را باید تهویه مطبوع داشته باشد ، و آن را باید تمیز و عاری از گرد و غبار نگهداری نمود.  درجه حرارت را کمتر از ۷۲ درجه فارنهایت ثابت کنید و اگر تجهیزات زیادی نصب کرده اید ، شایدلازم باشد که درجه حرارت را پایینتر هم بیاورید. تجهیزات کامپیوتری آنطور که عموما تصور میشود به خاک و غبار حساس نیستند ولی احتیاط از پشیمانی بهتر است .معمولا استفاده از فیلتر در سیستم های تهویه ، خاک و غبار را از فضا خارج خواهد نمود.
در اکثر ایالت ها ، شما باید به الزامات خاص که آتش نشانی  مشخص نموده است عمل کنید .ممکن در صورت بروز آتش سوزی مجبور باشید اتاق سرور را کاملا ایزوله کنید. در اینگونه موارد معمولا درب ورودی باید بطور خودکار قفل شود.بررسی راه اندازی یک اتاق سرورسپس یک گاز آتش خاموش کن بطور خودکار در داخل اتاق سرور پخش خواهد گردید و آتش را خاموش خواهد نمود. شرایط اضطراری را تمرین کنید اگرچه این روش آتش را خاموش خواهد نمود ولی ممکن است باعث زخمی شدن یا کشته شدن پرسنل داخل اتاق شود. بنابراین بسیار مهم است که افراد متفرقه خارج از اتاق سرور باشند و همه کارکنان هم آموزشهای ایمنی لازم را گذرانده باشند.خوشبختانه اینگونه اتاقها معمولا به سویچهایی مجهز هستند که اگر فردی در داخل اتاق گرفتار شده بود میتواند قفلها را باز کند.

اداره کردن یک واحد IT می تواند بسیار ترسناک باشد. از کنترل خارج شدن هرچیزی ممکن است که به راحتی پیش بیاید.اگر مرتکب کم کاری یا بی توجهی شوید ، آبروی  واحد شما خواهد رفت.راز سازمان یافته بودن این است که برهمه چیز مسلط باشید.در بخش قبل با مقدمات راه اندازی یک اتاق سرور آشنا شدیم.در این بخش به مواردی پرداخته خواهد شد که بروز آنها میتواند دردسر ایجادکند.به شما نشان داده خواهد شد که چگونه از لیستها و صفحات گسترده برای مدیریت اتاق سرور استفاده کنید.این صفحات گسترده همه مشکلات شما را رفع نخواهدکرد ولی به شما کمک خواهد نمود که همه چیز را سازمان یافته نگهدارید.

اداره کردن یک واحد IT می تواند بسیار ترسناک باشد. از کنترل خارج شدن هرچیزی ممکن است که به راحتی پیش بیاید.اگر مرتکب کم کاری یا بی توجهی شوید ، آبروی  واحد شما خواهد رفت.بررسی راه اندازی یک اتاق سرور راز سازمان یافته بودن این است که برهمه چیز مسلط باشید.در بخش قبل با مقدمات راه اندازی یک اتاق سرور آشنا شدیم.در این بخش به مواردی پرداخته خواهد شد که بروز آنها میتواند دردسر ایجادکند.به شما نشان داده خواهد شد که چگونه از لیستها و صفحات گسترده برای مدیریت اتاق سرور استفاده کنید.این صفحات گسترده همه مشکلات شما را رفع نخواهدکرد ولی به شما کمک خواهد نمود که همه چیز را سازمان یافته نگهدارید.

نرم افزار :
اگر تعداد زیادی نرم افزار دارید ،باید آنهارا در یک مکان امن ذخیره کنید.بدیهی است که بهترین مکان یک گاوصندوق است ،اما اگر گاوصندوق در اختیار ندارید یک گنجه هم کفایت میکند.نرم افزارهایتان را به نحوی طبقه بندی و سازماندهی کنید که در صورت نیاز هرچیزی را به سرعت پیدانمایید.وقتیکه یک کامپیوتر دچار اشکال شده و یا هر حالت اضطراری دیگری پیش آمده است فرصتی زیادی برای جستجو و پیداکردن یک نرم افزار خاص نخواهید داشت .

اول باید لیستی از نرم افزارهایتان تهیه کنید.در یک جدول عنوان ، تولید کننده ، ISBN ، شماره سریال ، نوع رسانه ای که نرم افزار روی آن قرار دارد ، تاریخ خریداری ، نوع و یک شرح کلی از نرم افزار را مشخص کنید.نرم افزار ها را میتوانید به گروههایی از قبیل  پایگاه داده ، برنامه نویسی ، سیستمی و واژه پرداز تقسیم بندی کنید. به این ترتیب اگر نوع یک نرم افزار را بدانید به راحتی میتوانید آنرا پیداکنید.وقتیکه کارتان تمام شود باید لیستی شبیه به این در اختیار داشته باشید:

 

   برنامه

نوع رسانه

فروشنده

ISBN و یا سریال #

تاریخ خرید

مایکروسافت ورد

CD

مایکروسافت

XX4476az

۰۵/۲۵/۹۷

ویندوز ۲۰۰۰

CD

مایکروسافت

ARSZ4522211

۰۷/۱۰/۰۰

ردهت لینوکس ۶٫۲

CD

توزیع های مبتنی بر Red

Xpd44568

۰۵/۱۰/۰۰

 

سخت افزار :
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور آخرین باری که شما کامپیوترهای موجود در شرکتتان را شمارش کردید چه زمانی بوده است؟ این چیزی است که اگر همه کامپیوترهایتان همزمان دچار مشکل شدند باید از آن مطلع باشید! با استفاده از اکسل یک صفحه گسترده ایجاد کنید و همه مشخصات تمام کامیپوترهای شرکتتان را در آن درج کنید.لیست سخت افزاری شما باید حاوی اطلاعاتی از قبیل نام هر آیتم ، شماره سریال (و یا شماره شناسایی دیگر) ، تاریخ و زمانی که خریداری شده است ، زمان و مکانی که نصب شده است ، کاربر فعلی و خلاصه ای کوتاه در خصوص آن قطعه باشد. این لیست نهایتا باید چیزی شبیه به جدول B باشد.

 

مورد

سریال #

تاریخ خرید

نوع تجهیزات

وضعیت در حال حاضر

کاربر جاری

کامپیوتر

Xz33333x

۰۶/۱۴/۹۸

۵۸۶/۴۰۰

سرور

B. واکر

چاپگر

AOS22

۱۰/۲۲/۹۹

لیزر

سرور

حسابداری

جدول B

 

دفترچه راهنما :
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور اگر  دارای تعداد زیادی کتابچه های راهنما، دستور العمل، مجله و مانند آن هستید ،بهتر است آنها را هم سازماندهی کنید.شما باید قفسه های مناسبی تهیه و همه چیز را در آنها مرتب کنید.بهتر است مجله ها به ترتیب تاریخ و کتابها و راهنماها به تفکیک موضوع طبقه بندی شوند.پس از تهیه لیست ، باید چیزی شبیه جدول C در اختیار داشته باشید.

 

عنوان

شابک #

موضوع

ناشر

تماس

برد و پاک

XXX43333

کنترل دسترسی کتابچه راهنمای کاربران

North

۱-۸۰۰-۴۵۵-۴۵۳۳

MSWord نسخه

XPD00333

راهنمای کاربر MSWord نسخه …

مایکروسافت

msn.com

جدول C

 

لوازم : 
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور اگر شما مسئول خرید لوازم مورد نیاز برای بخش کامپیوتر هستید ، نیاز خواهید داشت که لیست دیگری هم تهیه کنید . تجهیزات را در در قفسه های مشخصی نگهداری کنید.شما باید سابقه کاملی از هر کالا از زمان سفارش دادن تا زمان دریافت را نگهداری کنید .هربار که کالایی را در قفسه قرار میدهید باید بطور دقیق تعداد کالای دریافت شده را مشخص کنید و همچنین باید هر کالا را بطور دقیق با برچسب مشخص نمایید.به این روش شما میتوانید ضمن کنترل هزینه ها ، کالا و لوازم خود را نیز بطور دقیق  کنترل نمایید.بهتر است در جدول مربوط به کالاها ، ستونی هم برای نگهداری شماره تماس در نظر بگیرید. نهایتا باید جدولی شبیه جدول D در اختیار داشته باشید.

 

نام کالا

تاریخ دستور

تاریخ دریافت

قیمت خرید

مقدار در دست

کاغذ

۰۶/۲۵/۰۰

۰۷/۱۲/۰۰

دلار ۱۷،۰۰

۲ جعبه

جوهر افشان

۱۰/۱۲/۰۰

۱۱/۰۱/۰۰

دلار ۱۲،۰۰

۱۲ واحد

قلم

۱۰/۱۲/۰۰

۱۰/۲۰/۰۰

۷،۰۰ دلار به ازای هر ده

۲ بسته

جدول D

 

نهایتا تمام این اطلاعات را در یک فایل اکسل تایپ و نگهداری کنید. توجه داشته باشید که باید این اطلاعات را همواره به روز نگهداری نمایید.با استفاده از همین صفحه گسترده ، هرچیز دیگری را نیز که در بخش کامپیوتر شما وجود دارد دسته بندی و مستند سازی نمایید.در بخشهای بعدی به شما نشان داده خواهد شد که چگونه سابقه همه وظایف محول شده و اقدامات پیشگیرانه و پشتیبانی های فنی را نیز نگهداری نمایید.

کابل های مختلف در موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند و بعضی از کابل ها موثر تر از مدلهای دیگر میباشند به عنوان مثال ، کابلهای فیبر نوری بسیار گران است، اما سرعت آنها چنان بالاست که استفاده از آنها در بخش اصلی پشتیبانی شبکه کاملا مقرون به صرفه محسوب میشود .استفاده از کابلهای استاندارد به همان اندازه تلاش و زمان نیاز خواهد داشت در حالیکه آنها بطور مشخصی کندتر از کابلهای فیبرنوری هستند. در یک خدمات شبکه که از کابلهای دو زوجی استفاده میکند شما میتوانید سرعت را با استفاده از کابلهای نوری افزایش دهید.از این کابلها میتوانید برای اتصال بین دو ساختمان یا طبقه هم استفاده کنید.تنها مساله مهم تصمیم گیری در مورد این است که چه نوع کابلی واقعا برای شما مناسب است.

کابل های مختلف در موقعیت های مختلف قابل استفاده هستند و بعضی از کابل ها موثر تر از مدلهای دیگر میباشند به عنوان مثال ، کابلهای فیبر نوری بسیار گران است، اما سرعت آنها چنان بالاست که استفاده از آنها در بخش اصلی راه اندازی شبکه کاملا مقرون به صرفه محسوب میشود .استفاده از کابلهای استاندارد به همان اندازه تلاش و زمان نیاز خواهد داشت در حالیکه آنها بطور مشخصی کندتر از کابلهای فیبرنوری هستند. در یک شبکه که از کابلهای دو زوجی استفاده میکند شما میتوانید سرعت را با استفاده از کابلهای نوری افزایش دهید.از این کابلها میتوانید برای اتصال بین دو ساختمان یا طبقه هم استفاده کنید.تنها مساله مهم تصمیم گیری در مورد این است که چه نوع کابلی واقعا برای شما مناسب است.

انواع کابل :
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور چهار نوع اساسی از کابل ها وجود دارد. برخی از این کابلها برای استفاده های خاصی طراحی شده اند. بقیه تقریبا برای هرکاری مناسب هستند . بعضی از انواع کابل به خدمات نگهداری کمی نیازی دارند در حالیکه بعضی دیگر به توجه و کنترل مداوم نیاز خواهند داشت .

۱-کابل Coaxial :دو نوع متفاوت از این کابل وجود دارد نازک و ضخیم. کابل کواکسیال ضخیم  این روزها کارایی چندانی ندارد و فقط  در مواقع خاصی استفاده میشود . کابل کشی با استفاده از کواکسیال نازک در مقیاس بالایی انجام میشود و معمولا نام  thin Ethernet به آن اطلاق میگردد . بررسی راه اندازی یک اتاق سرور در حال حاضر کابل کشی با استفاده از کواکسیال مقبولیت قدیم را ندارد زیرا این کابلها به خدمات نگهداری زیادی احتیاج دارند : به آسانی میشکند ، حجم زیادی اشغال میکند و استفاده از آن نیز سخت است.استفاده از این کابلها یکی از کم هزینه ترین روشهای موجود محسوب میشود

۲-کابلهای زوجی بهم پیچیده شده (معمولی و حفاظ دار) Twisted Pair Cable:این کابلها که بطور خلاصه UDP  و SDP نامیده میشوند به دلیل راحتی نصب و نگهداری پرکاربردترین نوع کابل های شبکه هستند.این کابلها به راحتی کابلهای کواکسیال شکسته نمیشوند و میتوانند به راحتی در کناره های دیوار و یا از میان دیوار عبور داده شوند و نصب شوند.از آنجا که این نوع از کابلها به راحتی قابل نصب و نگهداری هستند ، استفاده از آنها در زمان و هزینه های شما صرفه جویی زیادی خواهد نمود.

۳- کابلهای فیبر نوری  (Fiber optic cable) :این کابلها از یک ماده رسانا که از شیشه یا پلاستیک خاصی ساخته شده است تشکیل میگردد و مانند بقیه کابلها ، سیگنالهای الکتریکی را از خود عبور میدهد و از نور لیزر بعنوان ابزار انتقال استفاده مینماید.کابلهای فیبر نوری سریعترین نوع وسیله انتقال میباشد اما بسیار گران هستند بررسی راه اندازی یک اتاق سرور و به آسانی هم صدمه می بینند.به همین دلیل نصب این کابلها را فقط افرادی که آموزشهای خاصی دیده اند میتوانند به طور صحیح انجام دهند.

۴- IBM cable:توسط شرکت IBM برای شبکه های Token Ring که توسط همین شرکت طراحی شده ساخته شده است.این کابل در اصل همان کابل زوجی بهم تابیده است که با شرایط مورد نظر شرکت IBM تولید گردیده .

کابلهای کواکسیال را با کابل UTP اشتباه نگیرید . این دوکابل متفاوت هستند و مشخصات متفاوتی هم دارند. حمل و نقل کابلهای کواکسیال مشکل است در حالیکه با کابلهای UTP راحتتر میتوان کار کرد.کابلهای UTP به راحتی خم میشود و از نوع متفاوتی از اتصالات برای آنها استفاده میشود. بررسی راه اندازی یک اتاق سرور کابلهای UTP شبیه کابلهای تلفن هستند (حتی برای آن منظور هم قابل استفاده هستند)کابلهای کواکسیال علاوه بر شبکه های کامیپوتری  برای تلویزیون و VCR ها و دستگاه های پخش DVD هم مورد استفاده قرار می گیرد

با وجود همه این مطالب،کابلهای UTP به دلیل راحتی استفاده ، کاهش حجم Corss Talk به میزان زیاد و کم هزینه بودن ، درمقیاس بالایی مورد استفاده قرار میگیرند. کابلهای STP بیشتر در شبکه های Token و Arcnet و کابلهای UTP بیشتر در شبکه های اترنت و Arcnet استفاده میشوند.

ساختار :
کابلها ساختارهای مختلفی دارند . کابل هم محور (کواکسیال) به طور معمول تنها یک هادی مرکزی ، یک لایه عایق ، یک لایه از (فویل سپر) آلومینیوم و سیمهای ظریف به هم تابیده ای در اطراف لایه آلومینیومی دارند .نهایتا هم یک پوشش ، کل این ترکیب را احاطه میکند.بررسی راه اندازی یک اتاق سرور به این ساختار معمولا simplex گفته میشود. کابلهای Doublex معمولا حاوی دو رسانا یا فیبر هستند.در این روش معمولا یک فیبر در یک جهت و فیبر دوم در جهت برعکس اطلاعات را منتقل مینماید. تعریف دیگری بنام Multifiber نیز وجود دارد که در آن در یک پوشش کلی ، چند رسانا قرار داده شده و عملیات انتقال را انجام میدهند.بعضی از فیبرهای نوری دارای چند صد رشته از این فیبرها هستند.

مشخصات کابلها :
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور همه کابلها در چند خصوصیت مشترک هستند:

اول : هرکابل باید دارای یک رسانای مسی یا یک تیوب شیشه ای باشد که سیگنالهای الکتریکی یا اشعه های نوری را منتقل نماید.برای جلوگیری از هرگونه اختلال، کابل باید ایزوله گردد.این ایزوله سازی همچنین برای کنترل رطوبت،دما و سایر پارامترهای محیطی   نیز موثر است.

دوم : هرکابل باید دارای یک پوسته خارجی هم باشد که به آن Jacket گفته میشود.این پوسته ، سایر بخشهای کابل را در میگیرد و از آنها در برابر آب ، فشار و سایر تهدیدهای فیزیکی محافظت میکند.

اگر کابل را در داخل کانالهای محافظ قرار نمیدهید در اینصورت بهتر است که از کابلهای مقام در برابر آتش استفاده کنید.اینکار امنیت در اتاق سرور و هرجای دیگری که امکان آتش سوزی وجود دارد را افزایش میدهد.در اتاقهای سرور بهتر است که هم از کابلهای ضد حریق و هم از کانالهای محافظتی سخت استفاده کنید.

نکاتی که در زمان نصب کابل باید در نظر داشته باشید:
بررسی راه اندازی یک اتاق سرور در زمان نصب کابلها باید به یکسری مسائل توجه داشته باشید: دو مورد از این مسائل attenuation و crosstalk  هستند.

attenuation: به معنی کاهش قدرت سیگنال کابل به دلیل افزایش طول کابل میباشد .این پارامتر برحسب دسی بل در هر  ۱۰۰ feet از کابل اندازه گیری میشود. ابزارهای تکرار کننده میتوانند این اثر را کاهش دهند ولی شماباید مطئن شوید که تکرار کننده ها را در فاصله های مناسبی نصب نموده اید. ایستگاههای کاری نیز عمل تکرار کننده ها را انجام میدهند

Crosstalk: به عملی گفته میشود که یک سیگنال با یک سیگنال دیگر تداخل میکند. در ساده ترین حالت این مساله ، سیگنالهای یک کابل شبکه با سیگنالهای کابل مجاور تداخل خواهندنمود.برای جلوگیری از این مشکل شما میتوانید کابلهای شبکه را در فاصله مناسبی از سایر کابلها، تلفن، موتورهای الکتریکی،لامپهای فلورسنت و سیم های برق نصب کنید.در مکانهایی که خطر بیشتری از این نظر دارند ، بهترین راه حل نصب کابلهای شبکه در داخل کانالهای حفاظتی سخت میباشد.

نهایتا توجه داشته باشید که کابلهای کواکسیال از اتصالات فلزی استفاده میکنند که در صورت تماس با سایر اشیاء حاوی الکتریسته میتواند اشکال ایجادنماید. همچنین این اتصالات به راحتی بار الکتریکی را از موتورهای الکتریکی به دست می آورند. از کابلهای کواکسیال نباید در شبکه های بزرگ استفاده نمود. کابلهای UTP برای این منظور خیلی مناسبتر هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2.5/5 - (2 امتیاز)