بررسی اجمالی اکتیو دایرکتوری

بررسی اجمالی اکتیو دایرکتوری:شما یا یک ادمین ماهر هستید که سالها با شبکه های ویندوزی کار کردید و تجربه دارید و یا یک مبتدی هستید که دارای درک از مفاهیم پایه میباشید، به هر حال موفقیت شما در دراز مدت در حالیکه که تکنولوژی به صورت چشمگیری در حال توسعه و پیشرفت است، بستگی به این دارد که شما چه مقدار از اکتیو دایرکتوری را به خوبی و به درستی یاد گرفتید. اکتیو دایرکتوری یک سرویس توسعه دایرکتوری است که توسط آن شما میتوانید به صورت سنترال یا مرکزی منابع شبکه را مدیریت کنید. این سرویس به شما اجازه میدهد که به راحتی انواع خدمات شبکه مانند اکانت یوزرها، گروه ها، کامپیوترها و غیره را اضافه، حذف یا تغییر مکان کنید. تقریبا هر کار ادمینی یا مدیریتی که انجام میدهید، به صورتی و از یک راهی اکتیو دایرکتوری را تحت تاثیر قرار میدهد. اکتیو دایرکتوری بر پایه و اساس پروتکل های استاندارد اینترنت است و دارای یک طراحی است که به شما کمک میکند تا به وضوح اجزای فیزیکی و منطقی شبکه خود را شناسایی کنید.

فهمیدن و درک اکتیو دایرکتوری

اکتیو دایرکتوری زیر ساختهای لازم برای طراحی یک دایرکتوری که جوابگوی نیازهای سازمان شما میباشد را فراهم میکند. یک دایرکتوری، یک مجموعه اطلاعات ذخیره شده از انواع منابع شما میباشد. در یک محیط کامپیوتری توزیع شده مانند راه اندازی شبکه ویندوز، یوزرها باید قادر باشند تا کارهای خودشان را انجام دهند و از منابع توزیع شده یا به اشتراک گذاشته شده استفاده کنند و ادمین ها یا مدیران باید قادر باشند تا این منابع توزیع شده را مدیریت کنند تا چگونه مورد استفاده قرار گیرند، برای همین است که به یک سرویس دایرکتوری احتیاج است .

یک سرویس دایرکتوری تمام اطلاعات مورد نیاز برای استفاده و مدیریت منابع توزیع شده در یک مکان متمرکز را ذخیره میکند. این سرویس امکان کار کردن با هم منابع را ایجاد میکند. آن جوابگوی اجازه دسترسی، مدیریت احراز هویت و کنترل ارتباط بین منابع است. به این علت یک سرویس دایرکتوری این قابلیتهای پایه ای را فراهم میکند که آن با ویژگیهای امنیتی و مدیریتی سیستم عامل پشتیبانی شبکه یکپارچه شده است .

یک سرویس دایرکتوری برای شما وسیله ای برای تعریف و حفظ زیر ساختهای شبکه، مدیریت سیستم و کنترل کارهای یوزر را فراهم میکند. اگر چه یوزرها یا ادمین ها شاید بطور دقیق نمیدانند که منابع مورد نیاز آنها چه میباشد، اما آنها باید برخی از ویژگیهای مورد نیاز منابع مورد استفاده را بدانند. اگر اینگونه که گفتیم باشد، آنها میتوانند از سرویس دایرکتوری استفاده کنند تا یک لیست از منابع که مطابق با ویژگیهای مورد نیاز شناخته شده آنها است را به دست آورند. همانطور که در شکل ۱-۱ نشان داده شده، آنها میتوانند توسط سرویس دایرکتوری، دایرکتوری را جستجو کنند و از آن منابعی که مورد نیاز دارند استفاده کنند. بطور مثال یوزر میتواند دایرکتوری را جستجو کند و پرینتر یا چاپگر رنگی را در یک محل خاص پیدا کند .

 شکل ۱-۱ کار کردن با سرویس دایرکتوری

از آنجا که سرویس دایرکتوری یک وسیله برای ادمین ها و یوزرها میباشد، ادمین ها میتوانند از آن برای قرار دادن منابع نیز استفاده کنند. بطور مثال ادمین میتواند یک سرور فایل با استفاده از ویندوز سرور ۲۰۰۸ راه اندازی کند. وقتی یک سازمان رشد میکند و بزرگتر میشود به همان مقدار منابع بیشتری برای مدیریت وجود دارد، در نتیجه سرویس دایرکتوری نقش مهمتری ایفاء میکند .

معرفی اکتیو دایرکتوری

اکتیو دایرکتوری یک سرویس دایرکتوری است که با ویندوز سرور میباشد. اکتیو دایرکتوری شامل دایرکتوری میباشد که اطلاعات در مورد منابع توزیع شده و خدمات یا سرویسهایی که سبب اطلاعات مفید و قابل دسترسی میشوند را در خود ذخیره کرده است. تمام نسخه های ویندوز سرور از ویندوز سرور ۲۰۰۰ از اکتیو دایرکتوری پشتیبانی میکنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
2.7/5 - (4 امتیاز)