آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه کابل شبکه:

آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه برای معرفی انواع کابل های موجود در راه اندازی شبکه مقاله کاملی خواهم نوشت زیرا نمی توان عملکرد و ویژگی کابل ها را در یکی دو پاراگراف عنوان کرد. در زیر به صورت مختصر تعدادی از کابل های رایج را معرفی می نمایم.

انواع کابل:

کابل UTP: کابل های UTP در چند Category (دسته بندی) معرفی می شوند. این دسته بندی به صورت زیر می باشد:

Cat 1: همان سیم تلفن دو رشته ای می باشد.

Cat 2:حداکثر سرعت آن ۴ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه های Token Ring استفاده می شود.

Cat 3:حداکثر سرعت آن ۱۰ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه های Token Ring استفاده می شود.

Cat 4:حداکثر سرعت آن ۱۶ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه های Token Ring استفاده می شود.

Cat 5: سرعت این کابل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می باشد.

Cat 5e:سرعت این کابل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می باشد.

Cat 6:سرعت این کابل ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می باشد.

Cat 7: کابل های جدید می باشند که بیشتر در دیتا سنتر از آنها استفاده می شود.

در دسته بندی بالا کابلهای Cat 5، Cat 5e و Cat 6 بیشترین استفاده را دارند. در ضمن این سه دسته کابل، هم در استاندارد Token Ring و هم در Ethernet قابل استفاده می باشند.

Rack (رک):آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

قطعاتی مانند Switch، روتر، سرور، فایروال و … در داخل جعبه ای به نام رک قرار می گیرند. رک ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند و بسته به نیاز می توانیم رک مورد نیازمان را انتخاب نماییم. واحد اندازه گیری رک Unit (یونیت) می باشد. عموما رک ها در اندازه های ۴ یونیت، ۶ یونیت، ۹ یونیت، ۲۰ یونیت، ۲۴ یونیت و … ساخته می شوند. اندازه های ۴، ۶ و ۹ یونیت رک های دیواری می باشند و رک های ۲۰، ۲۴ و … رک های ایستاده می باشند.

برای انتخاب رک به موارد زیر توجه کنید:آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

– اندازه رک: که بر مبنای یونیت سنجیده می شود.

– عمق رک: عمق رک ها عموما ۳۰، ۳۴، ۴۰، ۴۶ و … می باشد.

– فن (Fan): بعضی از رک ها یک یا چند فن برای خنک کردن تجهیزات داخلی خود دارند.

– بعضی از رک ها ممکن است پچ پنل یا پریز برق نیز داشته باشند.

سوکت شبکه یا سوکت RJ 45:

جهت اتصال کابل شبکه به کامپیوتر (کارت شبکه) از سوکت شبکه استفاده می شود. انتهای هر دو طرف کابل شبکه اصولا سوکت شبکه می خود. سوکت شبکه را RJ 45 نیز می گویند. سوکت شبکه از سوکت تلفن کمی بزرگتر می باشد.

Keystone (کیستون):آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

این قطعه را مانند پورت Lan ای که بر روی کامپیوترتان وجود دارد تصور کنید. قطعه ای است که داخل قوطی کبریتی یا پریز شبکه قرار می گیرد. سوکت شبکه موجود بر روی کابل به کیستون وصل می شود. بعبارتی کابل شبکه ای که از کامپیوتر به پریز شبکه وصل می شود در اصل به همین کیستون متصل می گردد.

پریز شبکه یا قوطی کبریتی:

کیستون داخل این قطعه قرار می گیرد. پریز شبکه در انواع تک پورت یا دو پورت ساخته می شود.شبکه

داکت:آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

قطعه ای است که کابل های شبکه درون آن قرار می گیرند. داکت ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. معیار سنجش آن ها سانتی متر است. برخی از افراد نیز برای سنجش اندازه داکت ها از کلمه نمره استفاده می کنند. مثلا داکت نمره ۲ یا نمره ۳ یا نمره ۶٫ اگر می خواهید دو یا سه رشته کابل را داخل داکت قرار دهید می توانید از داکت نمره ۲ یا ۳ استفاده نمایید. برخی از افراد نیز داکت ها را به صورت عمق * عرض عنوان می کنند. مثلا داکت ۳*۳ یا ۳۰*۳۰ همان داکت نمره ۳ است. داکت نمره ۳، داکتی است که عرض و عمق آن ۳ سانتی متر است.

ترانک (Trunk):آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

در مواردی که تعداد کابل هایی که قرار است داخل داکت ها قرار گیرند زیاد باشد به جای داکت از ترانک استفاده می کنیم. مورد استفاده ترانک دقیقا مانند داکت است. بعبارتی ترانک همان داکت است اما با ظاهری شیک تر و زیباتر. یکی از قابلیت های ترانک این است که می توانید بر روی آن پریز شبکه، پریز برق و … را قرار دهید.

Patch Cord (پچ کورد):آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

یک کابل شبکه است که دو سر آن سوکت شبکه (RJ 45) خورده است. اصولا پچ کورد برای اتصال پچ پنل به سوئیچ استفاده می شود. از پچ کورد برای اتصال کامپیوتر به پریز شبکه نیز استفاده می شود. پچ کورد ها ۱ متری، ۳ متری و ۵ متری هستند.

Patch Panel (پچ پنل):آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

این قطعه داخل رک نصب می شود. اصولا یک سر کابل شبکه به پریز شبکه و سر دیگر آن کابل به پچ پنل می خورد. پچ پنل ها در انواع مختلف ۱۶ پورت، ۲۴ پورت، ۳۶ پورت و ۴۸ پورت ساخته می شوند. در ضمن پورت های موجود در پچ پنل نیز به صورت Cat 5 و Cat 6 ساخته می شوند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
3/5 - (3 امتیاز)