مــجازی ســازی شــبکه

در دنیای امروزی علوم کامپیوتر، مجازی‌سازی (Virtualization) به ایجاد و پیاده سازی یک یا چند نمونه غیر واقعی ( مجازی )  از مواردی که میتواند شامل پلتفرم سخت‌افزاری، سیستم های عامل، وسایل و موارد ذخیره سازی و یا منابع شبکه و موارد بسیار دیگر، گفته می‌شود.مجازی سازی از یک نوع تفکر و ایده خاص برای اجرا کردن هر آنچه که در فکر و ذهن می‌گذرد که میتواند هیچ وجود خارجی یا واقعی نداشته باشد تشکیل و پیاده سازی شود. امروزه علم مجازی سازی باعث پیشرفت بسیار زیادی در دنیای تکنولوژی شبکه شده است و اتفاقا بسیار زیاد و مهمی را در این عرصه رقم زده است. پیاده سازی سخت افزاری توسط مجازی سازی برای ما امکانات بسیار زیادی را فراهم کرده است و کمک بسیار زیادی در این عصر تکنولوژی و علوم کامپیوتر مهیا کرده است.در واقع تمامی نرم افزار ها، مجازی هستند چون دارای ذات فیزیکی نیستند، به همین دلیل میتوان گفت مجازی سازی ذاتی کاملا نرم افزاری دارد که میتواند تمام سخت افزار ها را در بستر نرم افزاری پیاده سازی کند، و نکته مهم این مورد این است که مجازی سازی برای راه انادازی یاز به یک سخت افزار دارد. مواردی از قبیل طراحی و مشابه‌ سازی ( شبیه سازی )  انواع سوییچ‌ها، روترها، سرورها و … از این دسته‌اند.

در زمینه تولید و ارائه مجازی سازی، چندین شرکت وجود دارند که در این مورد فعالیت میکنند، شرکت مایکروسافت با سرویس Hyper-V و یا سیستم‌های مبتنی برهسته لینوکس از جمله  ESX .

نکته مهم در مجازی سازی، انتخاب سرویس و امکانات درست و اصولی مورد نیاز در آن مجموعه می باشد.

کارشناسان شرکت کوشا شبکه اریکه با توجه به تجربه طولانی در پیاده سازی انواع روشهای مجازی سازی تقریباً در تمامی پروژه های خود بسته به نیاز مجموعه مربوطه، خدمات شایانی را به شرکت ها ارائه خواهد داد.

مجازی سازی شبکه دارای نکات و نکته های بسیار زیادی می باشد که کارشناسان شرکت کوشا شبکه اریکه همواره با توجه به انجا این امور به صورت کاملا حرفه ای و اصولی نسبت به اجرای خدمات حتی در شبکه های کوچک مسئول می‌داند و تمامی خدمات را به صورت کاملا دقیق و کامل انجام خواهند داد.a

مزایای مجازی سازی شبکه

کاهش هزینه ها در مجازی سازی شبکه

چه راهکاری را میتوان به منظور سرمایه گذاری مفید در دوران رکود اقتصادی جهان به کار گرفت؟ چگونه می توان با سرمایه گذاری درست، ریسک بحران شدید اقتصادی را که کشورمان را تهدید می کند، کاهش داد؟مجازی سازی می تواند راهکاری بسیار مناسب باشد. فکر کنید به جای آنکه ۱۰ سرور فیزیکی داشته باشید که ۱۰ سیستم عامل مختلف بر روی آنها نصب باشد و هر کدام سرویس خاصی را به کاربران دهند، تنها دو سرور فیزیکی داشته باشید و در عین حال ۱۰ سیستم عامل که بر روی این دو سرور به صورت همزمان به کاربران سرویس دهی نمایند.جالبتر از آن، اگر بدانیم راهکار دوم کارایی شبکه ما را نیز افزایش دهد و زمان از کار افتادگی سرویسها را چه به صورت سخت افزاری و چه نرم افزاری به میزانی کاهش دهد که کاربر نهایی هرگز متوجه این اختلال نشود، میتوانیم با اطمینان خاطر به سمت پیاده سازی این راهکار حرکت نماییم.

راه کار های مجازی سازی

مجازی سازی را میتوان به دو بخش اصلی تقسیم کرد، این دو بخش دو راهکار مختلف هستند که هر سازمان می تواند با توجه به نیاز و شرایط خود یکی از این دو راه را برگزیند.

روش اول: چندین سیستم عامل بر روی یک سرور

این روش برای تمامی سازمان ها چه کوچک و چه بزرگ لازم است. مجازی سازی به شما اجازه میدهد تا چندین سیستم عامل را بر روی بستر سخت افزاری یک سرور داشته باشید. مثلاً فرض کنید شما در شبکه خود ۳ سرور مختلف دارید.

  • یک سرور MS Windows Server 2008به منظور میزبانی سرویس Active Directory
  • یک سرور Linux Fedoraبه منظور میزبانی پورتال سازمانی
  • یک سرور MS Windows Server 2003به منظور میزبانی سرویس ISA

حال فرض کنید شما مجازی سازی را بر روی سرورهای خود پیاده سازی می نمایید. حالا یک سرور خواهید داشت که سه سیستم عامل ذکر شده روی آن قرار دارند و به صورت همزمان، هر سه مشغول ارائه سرویس خود در شبکه هستند. این گونه، هزینه های شما تا نزدیک به یک سوم کاهش پیدا میکند زیرا هزینه های بسیاری همچون برق مصرفی و تولید سرمایش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

روش دوم: یک سیستم عامل بر روی چندین سرور

این روش بیشتر برای سازمان های بزرگ، آزمایشگاه ها و نیز سازمان هایی که نیازمند توان پردازشی بالایی هستند مفید است. این روش به شما اجازه می دهد تا از بستر سخت افزاری چندین سرور استفاده نموده و یک سیستم عامل را پشتیبانی نمایید. استفاده از چندین سرور فیزیکی مقدار منابع بسیار بیشتری را در اختیار سیستم عامل ما قرار میدهد. به طور مثال سیستم عامل ما قادر خواهد بود از چندین CPUبه منظور انجام اعمال پردازشی خود استفاده نماید که قدرت بسیار بیشتری را در اختیار او قرار میدهد.

انواع روش های مجازی سازی در شبکه

تجمیع تعداد زیادی سرور فیزیکی در تعداد محدودی سرور فیزیکی(یا فیزیکی در مجازی) نرم افزار مجازی سازی سرور مابین سرور فیزیکی و سیستم عامل قرار می گیرد و اجازه می دهد چندین ماشین مجازی را بر روی سرور فیزیکی مشابه اجرا کنیم.

جهت انتقال دسکتاپ کاربران نهایی از کامپیوتر شخصی به “فضای ابری” استفاده می شود. به کلامی دیگر، دسکتاپ کاربران نهایی، مجازی می شوند و آنها می توانند بوسیله مثلا تین کلانیت ها به دستکتاپشان دسترسی پیدا کنند. در این حالت سیستم عامل مورد استفاده از سخت افزار مستقل می شود. و ازاین پس شما می توانید بر روی سیستمی که تا به حال قادر به نصب ویندوز۷ نبودید این سیستم عامل را نصب نمایید.

این روش جهت بسته بندی نرم افزار به کار می رود. به واسطه این روش می توانید نرم افزار مورد نظر را در هر جایی که می خواهید استفاده کنید. نکته ی کلیدی در این روش تجمع کلیه ی فایلهای نرم افزار در یک فایل اجرایی می باشد. در این روش فایل مورد نظر از سخت افزار مستقل می شود.

این روش جهت مجازی سازی SAN storage به کار می رود.

این روش جهت کاهش تعداد کابلهای I/O مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت ایجاد شبکه های مجازی داخل سرور به کار می رود تا موجب به پیوستن ماشین های مجازی به هم و شکل گیری Virtual Security Zone شوند. وقتی اکثر افراد (بخصوص کسانی که تازه به دنیای مجازی سازی پیوسته اند) به مجازی سازی فکر می کنند، اکثرا به مجازی سازی سرورها می اندیشند.در بین محصولات مجازی‌سازی محصولات شرکت VMware در مقابل شرکت‌های رقیب اصلی Microsoft ،Citrix و IBM بیشترین استقبال را بین استفاده‌کنندگان از مجازی‌سازی بدست آورده است. محصولاتی که VMware ارائه کرده دارای امکانات بیشتر و کارایی بالاتر بوده‌اند، بر اساس آمار، درصد استفاده از محصولات این شرکت برای مجازی‌سازی بیش از ۷۰% می‌باشد

تجهیز سرور و مجازی سازی

امروزه مجازی سازی سرور و یا دیتا سنتر به یک نیاز جدایی ناپذیر اکثر دیتا سنترهای بزرگ تبدیل شده است. دلیل این امر را می توان امکاناتی دانست که مجازی سازی سرور در اختیار مدیران ITاز نظر فنی و تخصصی قرار می دهد. از طرف دیگر مجازی سازی سرور با افزایش بهره وری در استفاده از منابع سخت افزاری در بحث کاهش هزینه ها نیز بسیار مورد توجه مدیران کسب و کار گرفته قرار است. مجازی سازی سرور روشی برای راه اندازی و اجرای همزمان و مستقل چندین سیستم عامل در یک سرور سخت افزاری است. تعداد ماشین های مجازی قابل نصب روی یک سرور بستگی به منابع سرور اصلی یا همان سخت افزار دارد. مجازی سازی قابل استفاده برای تمامی سازمان ها و شرکت ها می باشد. این مکانیزم علاوه بر صرفه جویی هزینه و انرژی ، افزایش بهره وری از سخت افزار، کاهش دمای مراکز داده و استفاده بهتر از فضای دیتا سنترها را نیز در پی خواهد داشت.

خدمات مجازی سازی کوشا شبکه

کوشا شبکه با دانش به روز آکادمیک و تجربه عملی مفتخر است موفق ترین مکانیزم های مجازی سازی را به مشتریان عزیز خود هدیه کند

سرورو و کلاینت

 ارائه خدمات نگهداری و پشتیبانی از سخت افزارهای Clients و Servers

ارائه تجهیزات

ارائه خدمات نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات اتاق سرور شامل رک ، سرور و … 

نگهداری تجهیزات

نگهداری سخت‌افزارها و تجهیزات شبکه مانند سوییچ، روتر، تجهیزات شبکه بیسیم، مودم و…

بروزرسانی

بروزرسانی سیاستهای امنیتی و کنترل دسترسی کاربران بر روی شبکه و برقراری بستر امن ارتباطی

مستندات شبکه

تدوین نقشه تجهیزات و متعلقات شبکه و نحوه ارتباط آنها و ثبت آخرین وقایع

بازدید منظم

انجام بازدیدهای منظم و اصولی جهت کاهش مشکلات احتمالی و پایداری شبکه

نگهداری سرور

نگهداری از سیستم عامل سرورها و به روز رسانی آنها به طور مداوم

بانک نرم افزاری

استفاده و به کار گیری از بانک بسیار قوی و بزرگ نرم افزاری جهت بهره برداری

نصب و راه اندازی

نصب و پشتیبانی سرویسهای پایش اطلاعات نظیر Raid و Clustering

مانیتورینگ شبکه

پیاده سازی سیستم های مانیتورینگ نرم افزارها و سخت افزارهای تحت شبکه

مانیتورینگ کاربران

سیستم های مدیریت کنترل و دسترسی کاربران به اینترنت و گزارش های استفاده از اینترنت

خدمات و پشتیبانی

ارائه خدمات پشتیبانی و نگهداری از کامپیوترها و شبکه موسسات، شرکتها و سازمانها

مشاوره

 مشاوره ،پشتیبانی و راه اندازی درانتخاب تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری

مدیریت نرم افزاری

استفاده از نرم افزار نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و ارئه گزارشات دوره ای برای مدیریت