کابل کشی شبکه

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5٫00 out of 5)

کابل کشی شبکه

کارشناسان کوشا شبکه با انوع کابل کشی شبکه و با گونه های گوناگون ساز و برگ مورد استفاده آشنا هستند. برند لگراند، مثال های ارزان تر اما با کارآیی لگراند و داکتهای ایرانی. همچنین با انواع برند رک، پچ پنل، انواع سوئیچ، انواع اکسس پوینت، روتر و همگی ساز و برگ مرتبط آشنا بوده و برای هر مجموعه با پروا به تکاپو و بودجه بهترین حالت را اجرا خواهند نمود. عموماً شبکه ای با بستر کابل با وثیقه وایرلس و وایرلس جداگانه صرفاً برای دسترسی کاربران و مدعوین به اینترنت را می توان بستری نرمال نامید.

آشنایی با کابل های UTP و STP
برای راه اندازی شبکه کامپیوتری در انواع و اقسام مختلف باید از ابزار ارتباطی بین سیستمهای مختلف جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر استفاده کرد که این ابزار می‌تواند سیم های مسی و یا امواج مایکروویو باشند ، اما در این بین بیشترین سهم در پیاده سازی خدمات شبکه های کامپیوتری در بحث رسانه های ارتباطی به کابل های زوج به هم تابیده یا Twisted Pair اختصاص می یابد . کابل زوج به هم تابیده نوعی از کابل است که برای ارتباطات تلفن و بیشتر شبکه های اترنت امروزی استفاده می‌شود. این زوج سیم ها ساختاری را شکل می دهند که توانایی انتقال داده ها را دارا باشند و با هدف حفاظت در برابر تداخلات منابع بیرونی و نویز از جانب زوج سیم های مجاور، در هم تنیده شده‌اند. زمانی که اطلاعات و داده ها از طریق یک سیم عبور می کند،یک میدان مغناطیسی کوچک اطراف سیم ایجاد می شود. وقتی دو سیم در یک مدار الکتریکی در کنار هم قرار بگیرند.میدان مغناطیسی آن ها دقیقا مخالف یکدیگر است. پس دو میدان مغناطیسی همدیگر را خنثی می کنند.آن ها همچنین هر میدان مغناطیسی بیرونی را خنثی می کنند. در هم پیچیدن سیم ها باعث افزایش وبهبود عمل خنثی سازی می شود. طراحان کابل می توانند با استفاده از ویژگی خنثی سازی و با پیچاندن سیم ها به دور هم لایه حفاظتی به وجود آورند که تاثیر قابل توجهی بر محافظت از آن ها در رسانه های شبکه دارد. برای آشنایی با کابل های UTP و STP ادامه بحث را دنبال کنید .
دو نوع کابل زوج به هم تابیده وجود دارد:
زوج به هم تابیده بدون روکش(UTP)
زوج به هم تابیده روکش دار(STP)

UTP کابل زوج به هم تابیده بدون روکش یا unshielded Twisted Pair
این نوع از کابل از زوج سیم ها تشکیل شده است و در شبکه های گوناگون استفاده می شود. در یک کابل UTP هر هشت سیم مسی جداگانه توسط مواد عایق پوشیده شده اند.علاوه بر این، سیم ها در هر جفت دور یکدیگر پیچ خورده اند.
این کابل برای محدود کردن تخریب سیگنال(ناشی از تداخل الکترومغناطیسی و تداخل فرکانس رادیویی) فقط متکی به خاصیت خنثی سازی است که توسط پیچیدن زوج سیم ها ایجاد می شود. برای کاهش بیشتر تداخل بین زوج ها،تعداد تابیدن در زوج سیم ها متفاوت است. باید از مشخصات دقیق حاکم پیروی کند،چند بار پیچ خوردن یا به هم تابیدن در هر متر از کابل مجاز است . برای اتصال این نوع کابل ها از کانکتورهای (Registered Jack(RJ استفاده می شود.برای مثال از RJ-11 برای تلفن ها و RJ-45 برای اتصال کابل های شبکه استفاده می شود. RJ-45 کانکتور هشت سیمی است و معمولا برای اتصال کامپیوترها در پشتیبانی شبکه ی محلی بخصوص ارتنت استفاده می شود .
کابل UTP چهار زوج سیم دارد، با ۲۲ یا ۲۴ گیج سیم مسی و با امپدانس ۱۰۰ اهم در شبکه به کار گرفته می شود. این تفاوت ها به دلیل تنوع زوج سیم های به هم تابیده است،برای مثال نوعی که برای سیم تلفن استفاده می شود دارای امپدانس ۶۰۰ اهمی است.
مزایای کابل UTP
کابل UTP مزایای بسیاری دارد زیرا دارای قطر خارجی حدود ۰.۴۳ سانتیمتر می باشد،که این سایز کوچک می تواند هنگام نصب مفید باشد.به این دلیل که کابل UTP مانند سایر کابل ها زود داک سیم کشی را پر نمی کند،این می تواند یک عامل بسیار مهم در نظر گرفته شود،به خصوص در هنگام نصب یک شبکه در یک ساختمان قدیمی. این کابل نصب آسانی دارد و ارزان تر از انواع رسانه های شبکه است. در واقع UTP هزینه ی کمتری در هر متر نسبط به سایر کابل های LAN دارد. و چون UTP را می توان با بسیاری از معماری های شبکه های بزرگ استفاده کرد،آن همچنان با محبوبیت به رشد خود ادامه می دهد.
معایب کابل UTP
کابل UTP نسبت به دیگر رسانه های شبکه بیشتر مستعد به نویز الکتریکی و تداخل است و فاصله بین افزایش دهنده سیگنال در این نوع کابل نسبت به کواکسیال و کابل فیبر نوری کوتاه تر است. گر چه UTP زمانی با نرخ انتفال کمتری نسبت به بقیه انواع کابل ها در نظر گرفته می شد، اما دیگر چنین نیست. در حقیقت امروزه UTP به عنوان سریعترین رسانه مبتنی بر مس شناخته می شود. در ادامه به خلاصه ویژگی های کابل UTP می پردازیم:
سرعت و توان عملیاتی — ۱۰تا Mbps1000
میانگین هزینه نسبت به هر گره — حداقل هزینه
رسانه و اندازه کانکتور — کوچک
حداکثر طول کابل — ۱۰۰متر(کوتاه)


انواع کابل های UTP
Category 1: برای ارتباطات تلفن استفاده می شود. برای انتقال داده ها مناسب نیست.
Category 2: توانایی انتقال داده تاMbps 4 را دارد و فرکانس MHz 10 را پشتیبانی می کند.
Category 3: توانایی انتقال داده تاMbps 10 را دارد و فرکانس MHz 16 را پشتیبانی می کند.
Category 4: در شبکه های Token Ring استفاده می شود. توانایی انتقال داده تاMbps 16 را دارد و فرکانس MHz 20 را پشتیبانی می کند.
Category 5: توانایی انتقال داده تاMbps 100 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند.
Category 5e: توانایی انتقال داده تاMbps (1Gbps) 1000 را دارد و فرکانس MHz 100 را پشتیبانی می کند.
Category 6: معمولا کابل Cat6 شامل ۴ زوج سیم مسی ۲۴ گیج آمریکایی می باشد و در حال حاضر سریع ترین استاندارد UTP . توانایی انتقال داده تا (۱۰۰۰Mbps(1Gbps را دارد و فرکانس MHz 250 را پشتیبانی می کند.


STP کابل زوج به هم تابیده روکش دار یا Shielded Twisted Pair
کابل STP ترکیبی از تکنیک های محافظت ، خنثی سازی، و سیم های به هم تابیده است. هر زوج از سیم ها در فویل فلزی پیچیده شده. سپس چهار زوج سیم به طور کلی با فویل یا فلز به هم تابیده پوشانده می شوند، معمولا کابل ۱۵۰ اهم برای استفاده درنصب و راه اندازی شبکه ی اترنت مشخص شده. STP نویز الکتریکی در داخل کابل(زوج به زوج و تداخل) و بیرون از کابل را کاهش می دهد(EMI and RFI). این کابل معمولا با STP data connector راه اندازی می شود، که به طور ویژه برای کابل STP ساخته شده است. به هر حال کابل STP نیز مانند UTP از همان کانکتور RJ استفاده می کند.
اگر چه STP بهتر از UTP از تداخلات جلوگیری می کند، اما گران تر است و سخت در نصب و راه اندازی.علاوه بر این محافظ فلزی باید در هر دو انتهای کابل به زمین قرار داده شود. اگر به طور نادرست زمین گذاشته شد، محافظ مانند آنتن عمل می کند و سیگنال های ناخواسته را برمیدارد. به دلیل هزینه و سختی نصب و راه اندازی، STP به ندرت در شبکه های اترنت استفاده می شود.STP عمدتا در اروپا استفاده می شود.خلاصه ویژگی های کابل STP :
سرعت و توان عملیاتی— ۱۰ تا Mbps100
میانگین هزینه نسبت به هر گره — نسبتا گران
رسانه و اندازه کانکتور — متوسط به بزرگ
حداکثر طول کابل — ۱۰۰متر(کوتاه)
وقتی که UTP و STP را مقایسه می کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید :
سرعت هر دو نوع کابل برای فواصل محلی رضایت بخش است.
این دو ارزانترین رسانه برای تبادل داده هستند.UTP ارزانتر از STP است.
چون بیشتر ساختمان ها الان با UTP سیم کشی شده اند،برای جلوگیری ازهزینه ی گزاف سیم کشی دوباره، بسیاری از استاندارد های انتقال به استفاده از آن سازگار شده اند.


ترانک چیست
کانالهای پلاستیکی یا فلزی هستند، که بر روی دیوار نصب می شود و برای پنهان کردن و مرتب سازی کابلها و همگی مدیاها از قبیل کیستون شبکه، کیستون تلفن، پریز برق و UPS و جعبه فیوزها استفاده می شود. معمولا تمامی برندهای ترانک دربرگیرنده تمام محصولات از قبیله زاویه، گوشه، فیس پلیت و کیستون می باشند. از طرفی شبکه بی سیم شبکه محلی است که به صورت بیسیم بستگی همگی هاست‌ها با یکدیگر را بر پیمان می کند. در این نوع شبکه‌ها هر چه تعداد کلاینت‌ها اغلب شود سرعت شبکه کندتر می‌شود.


شبکه بی سیم
اینکه صرفاً یک شبکه به صورت کابلی باشد راهکار درستی نیست زیرا در حال حاضر بسیاری از تجهیزاتی که به نوع با شغل ما مرتبط شده اند به صورت وایرلس می باشند مانند انواع گوشی تلفن، تلبت، لپ تاپ حتی پرینترهای جدید نیز به چهره بی سیم فرآوری می شوند. اما نمی تاب کیفیت و ایستا (Stable) بودن شبکه های کابلی را با وایرلس سنجش کرد. شبکه‌های WPAN از سوی سایر در دسته شبکه‌های Ad Hoc نیز پیمان می‌گیرند. تفاوت وسط شبکه‌های Ad Hoc با شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) در ساختار مجازی آن‌هاست. به‌عبارت دیگر، ساختار مجازی شبکه‌های محلی بی‌سیم بر اساس طرحی ایستاست درحالی‌که شبکه‌های Ad Hoc از هر نظر پویا هستند.آزمون های مستقیم
۱٫ آزمایش لینک
۲٫ بررسی کار و جنبش Segmentها
۳٫ استفاده از DHCP به عنوان افزار تشخیص
۴٫ اتمام ping به چهره محلی و مسیر دور
خدمات دیگری از کوشا شبکه

نصب ترانک و داکت کشی در زیباترین فرم ممکن و رعایت استاندارد های لازم
کابل کشی کابل های دیتا Cat5,Cat6, Cat7 ، کابل تلفن، برق و UPS
فیبر نوری شامل کابل کشی، فیوژن، نصب پچ پنل و افزارها مربوطه
نصب پریز و کیستون شبکه و تلفن
نصب پچ پنل شبکه و تلفن با رعایت استاندارد ها و قبل بینی آینده
نصب سرور، سوییچ، روتر و دیگر تجهیزات در رک مربوطه
نصب پریز برق و یو پی اس با محاسبه میزان مصرف
نصب و راه اندازی تابلو برق با رعایت استتاندارد ها و ارایه نقشه تابلو
نصب یو پی اس و باتری و سربندی مربوطه با محاسبه میزان مصرف
نصب دوربین های مدار بسته و کنترلی در بهترین فضای ممکن
نصب رک های ایستاده و دیواری به همراه آرایش رک با فرم بندی و قبل بینی آینده
نصب دکل های مهاری و خود ایستا با کیفیت جهت تجهیزات وایرلس و دوربین
نصب ساز و برگ اطاق سرور و دیتا سنتر به اتفاق با آرایش و نصب کابل های ارتباطی
تست شبکه و فیبر نوری با تستر فلوک
ارایه نقشه و مستندات کارهای اجرا شده

تماس با ما

هر سوالی داشتید با ما در میان بگذارید